Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Zyndranowa

 

Zyndranowa to stara wieś łemkowska w dolinie rzeki Panna. Znajduje się tutaj Muzeum Kultury Łemkowskiej - oddział Muzeum Regionalnego w Krośnie; 

Zyndranowa 1; 38-454 Tylawa; czynne w sezonie w godz. 9-16, poza sezonem 10-15, w poniedziałki nieczynne.

Zespół muzealny tworzą: chałupa mieszkalno-gospodarcza, koniusznia, chlewik, dom - świetlica, spichlerzyk, wiatrak, kaplica, kuźnia cygańska, konstrukcja traka (piły), żuraw studzienny oraz elementy współczesne: pomniki ku czci ofiar Tallerhofu i obozu w Jaworznie

Zabytkowe obiekty pochodzą z końca XIX i początków XX wieku. Oryginalne jest ich wyposażenie: sprzęty, narzędzia rolnicze, meble, wyroby rzemiosła, stroje, dzieła sztuki ludowej. 

W budynku koniuszni urządzona jest wystawa historyczna - są tu pamiątki z I i II wojny światowej, głównie broń, mundury, sprzęty wojskowe. W świetlicy prezentowana jest sztuka łemkowska, a wokół zagrody - rzeźby będące efektem organizowanych w skansenie plenerów. Wystawa narzędzi i wyrobów kowalskich znajduje się w kuźni, przeniesionej tu z Olchowca.

Zyndranowa2.jpg (30569 bytes)        Zyndranowa1.jpg (57476 bytes)

Poza skansenem stoi stara chata żydowska, jedyna ocalała w tym rejonie Polski. Tam urządzono ekspozycję judaików. Obok chaty znajdują się potrzaskane macewy zebrane ze zdewastowanych kirkutów na terenie Łemkowszczyzny.

 

Zyndranowa_cm.jpg (62492 bytes)