Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Zawoja

 

Na terenie tej dużej wsi gminnej znajduje się Skansen im. Józefa Żaka, który prezentuje budownictwo mieszkalne Babiogórców. Został założony w 1973 roku i obecnie składa się z trzech chat.

Znajdują się tu: kurna chata Franciszka Słopiaka, przeniesiona w 1987 roku oraz dom mieszkalny Stefana Gancarczyka z 1910 roku.

Najstarszy budynek, pochodzący z 1900 roku przeznaczono w całości na cele muzealne. Chata ta została wzniesiona z bierwion drewna iglastego, a szpary poutykane są mchem polepionym gliną, zaś jej dach jest pokryty gontem.

Domostwo podzielone jest na dwie części: dawną stajnię, gdzie obecnie urządzono wystawę oleodruków oraz część mieszkalną, gdzie znajduje się bogata wystawa etnograficzna. Możemy tu zobaczyć, w jakich warunkach żyli niegdyś mieszkańcy tych okolic.

Cennym obiektem jest również czynna do dziś drewniana karczma z 1836 roku. została ona wybudowana na planie prostokąta, symetrycznie podzielona sienią przechodnią. dawniej z jednej strony znajdowała się izba i piekarnia, a z drugiej sala sklepowa z komorą i składzikiem.

Charakterystycznym elementem budynku jest głęboki podcień na całej frontowej elewacji.

Zawoja jest również najlepszym punktem wypadowym do wycieczek na teren Babiogórskiego Parku Narodowego.