WILLA KOLIBA

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

 

Jednym z najcenniejszych zabytków Zakopanego jest zabytkowa Willa Koliba, ul. Kościeliska 18; – pierwszy dom w stylu zakopiańskim zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza.  Witkiewicz stworzył nowy styl w budownictwie i zdobnictwie, jako ratunek przed zalewem architektury w stylu tyrolskim. Połączył nowoczesność i funkcjonalność z elementami architektury góralskiej.


Obecnie mieści się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego; tel. 018 201 52 05; czynne od środy do niedzieli w godzinach 9.00 - 15.00.

             

Muzeum prezentuje urządzone stylowo, zgodnie z ich pierwotnymi funkcjami, wnętrza - jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Zygmunta Gnatowskiego - pierwszego właściciela Koliby - i pokój służącego na piętrze. Do najcenniejszych należą przedmioty "stylowe" projektowane z inspiracji Stanisława Witkiewicza, bądź przez niego samego: Można tu zobaczyć bogatą kolekcję etnograficzną, meble i dzieła sztuki wykonane w stylu zakopiańskim, projekty innych obiektów i willi autorstwa Stanisława Witkiewicza oraz jego obrazy. 


W osobnym pomieszczeniu wystawiane są portrety przedstawiające jego syna – Witkacego. Najciekawszy z nich namalowany został przez Jacka Malczewskiego. Można również podziwiać galerię pięknych starych zdjęć, których wystawę zaaranżował znany zakopiański artysta - Władysław Hasior.