KOŚCIÓŁ  "NA  GÓRCE"

 

Zespół klasztorno - kościelny jezuitów Na Górce, znajduje się na południowym zboczu Gubałówki, w dzielnicy Zakopanego, zwanej Gładkiem, w pobliżu zespołu szpitalno - sanatoryjnego im. Sokołowskiego. Charakteryzuje go piękna barokowa fasada i wspaniale zharmonizowane wyposażenie wnętrza.
 

   

W wielkim ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który jest darem Ojca Świętego Leona XIII, który obłożył go odpustami. To właśnie u stóp tego obrazu wielu miejscowych decyduje się na złożenie okresowych ślubów abstynencji. Obok obrazu umieszczono figury dwóch świętych - założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego Loyoli oraz Franciszka Ksawerego - apostoła Azji. Warto również zobaczyć piękną ambonę, konfesjonały i rzeźby na chórze.


Warto również rozejrzeć się po placu przed kościołem. Na jego środku stoi niewielka ażurowa kapliczka, w której pod drewnianym daszkiem umieszczono figurę św. Józefa z Dzieciątkiem. To właśnie stąd rozciąga się wspaniały widok na centrum Zakopanego, ulicę Kościeliską oraz przede wszystkim na Giewont i sąsiednie Czerwone Wierchy.