Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Wytrzyszczka

 

Na zachodnim brzegu Dunajca, na stromym wzgórzu Głowacz, które obecnie tworzy cypel Jeziora Czchowskiego, znajduje się najdalej na południe wysunięta miejscowość gminy Czchów - Wytrzyszczka. Ze szczytów otaczających ją wzgórz można podziwiać jedne z najpiękniejszych panoram widokowych na Podkarpaciu, obejmujące okoliczne miejscowości oraz jeziora: Rożnowskie i Czchowskie.
W symbolicznym centrum wsi znajduje się przeprawa promowa przez Jezioro Czchowskie do miejscowości Tropie oraz liczne punkty handlowe, gdzie można nabyć m.in. publikacje dotyczące jezior i okolicy.


 

 


Tuż przy drodze i nad brzegiem Dunajca, na cyplu wrzynającym się w Jezioro Czchowskie, wznosi się zamek Tropsztyn. Strzegł on niegdyś tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą kiedyś z Polski wiodły szlaki wodny i lądowy na Górne Węgry. Najstarsza pisemna wzmianka o murowanej warowni pochodzi z roku 1382.

       


Zamek od początku był posiadłością prywatną, a jego właściciele nie raz próbowali przejąć kontrolę nad cennymi szlakami handlowymi, tak, że w końcu zamek zyskał miano "gniazda rozbójników". Aby ukrócić zbójnicki proceder panowie sąsiedniego Rożnowa za zgodą starosty i króla w 1574 roku napadli na Tropsztyn i doszczętnie go zrujnowali.


Nowy rozdział w historii zamku zaczął się w 1970 roku, kiedy to przejął go znowu właściciel prywatny i odbudował. Zewnętrzny wygląd zamku odzwierciedla jego pierwotny kształt, ale w środku to co innego - widać, że właściciel nastawił się na zarobek.