Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Wysowa

 

W śródgórskiej kotlinie, u zbiegu źródłowych potoków rzeki Ropy w Górach Hańczowskich, leży Wysowa - znana wieś letniskowa w Beskidzie Niskim, a zarazem rozwijające się uzdrowisko. Tutejsze wody mineralne zaczęto eksploatować już w XVIII wieku.

Na terenie Wysowej odkryto około 20 źródeł szczawy wodoro-węglanowo-chlorowo-sodowej, ale wykorzystuje się dziewięć z nich. W rozległym parku znajdują się krany, więc można pić wodę bezpośrednio ze źródeł.

 

Znajdująca się tu piękna cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1779 roku uniknęła losu innych świątyń łemkowskich i nie została przekształcona w kościół rzymskokatolicki.
Jest to piękny dwudzielny budynek konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty blachą. Góruje nad nim wysoka wieża, na ścianach której namalowane są ślepe tarcze zegarowe.


Wnętrze cerkwi ozdobione jest XX-wieczną polichromią. Na szczególne zainteresowanie zasługuje z pewnością cenny XVIII-wieczny ikonostas z dobrze zachowanym kompletem ikon.

 

Drewniany kościółek pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej jest stosunkowo "młodą" świątynią (pochodzi z początku XX wieku), ale zbudowany został z zachowaniem tradycji dawnego budownictwa regionalnego. 

Wyposażenie kościółka jest skromne, ale na zainteresowanie zasługuje z pewnością kopia obrazu Murilla, przedstawiającego Wniebowzięcie Matki Boskiej.

 

 

Jednym z ciekawszych miejsc w Wysowej jest Sanktuarium na Świętej Górze Jawor. Historia sanktuarium sięga lat 20-tych XX wieku, kiedy to grupie czterech łemkowskich kobiet objawiła się tu postać Matki Boskiej. Po zbadaniu relacji świadków i licznych cudów, władze kościelne usankcjonowały rodzący się kult i zezwoliły na wybudowanie tu kaplicy. Przy wysiedlaniu Łemków świątynię spalono, ocalał jedynie obraz Matki Bożej.

Dziś kaplica jest już odbudowana. Warto tu przyjechać zwłaszcza 12 lipca, kiedy to odbywają sie tu główne uroczystości, połączone z wmurowywaniem rytualnych krzyży na polanie przy cerkwi.