Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Tyniec

 

Niegdyś samodzielny Tyniec, obecnie stanowi administracyjną część dzielnicy Kraków - Dębniki. Położony jest w przełomowej Bramie Tynieckiej, utworzonej przez koryto Wisły, w otoczeniu malowniczych jurajskich Wzgórz Tynieckich.

Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce, sięgający początków chrześcijaństwa w naszym kraju - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu; ul. Benedyktyńska 37, tel. 012 567 59 77; czynne w godz. 6.00 - 18.30. To imponujące założenie klasztorne wznosi się na wysokiej wapiennej skale, blisko 50 metrów nad poziomem lustra Wisły.

 

 

Warto zwiedzić przyklasztorny kościół, który kiedyś zachwycał bogactwem i przepychem wyposażenia. Niewiele z tego zachowało się do dziś, ale ocalały np. monumentalne barokowe ołtarze, które z pewnością zasługują na uwagę. Najlepszą porą na odwiedziny w kościele jest godz. 15.00 w dzień powszedni i 14.30 w niedziele, bowiem wtedy wysłuchać można chorału gregoriańskiego, który codziennie odśpiewują mnisi. To naprawdę magiczne przeżycie i zaręczam, że pozostawi niezatarte wspomnienia.

Przylegające do kościoła budynki klasztorne, zawdzięczają swój kształt licznym przebudowom, ale w swych piwnicach kryją jeszcze fragmenty pierwotnej budowli romańskiej. Zwiedzić tu można m.in. urocze XV-wieczne krużanki. Pamiętać jednak należy, że jesteśmy tu w gruncie rzeczy intruzami i należy uczynić wszystko, by nie zakłócać spokoju mieszkających tu mnichów i nie przeszkadzać w modlitwach i medytacji.

 

Niedaleko opactwa, na terenie Wzgórz Tynieckich w tzw. Podgórkach, znajduje się obszar chroniony - Tyniecki Park Krajobrazowy.

Warto zobaczyć np. rezerwat stepowy "Skołczanka" czy "Podgórki". Są to urocze miejsca, a zarazem doskonałe punkty widokowe, umożliwiające podziwianie całej okolicy.

Można też zobaczyć, znajdujący się na granicy Lasów Tynieckich, klasztor sióstr Służebniczek Staromiejskich.