Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Tropie

 

Tropie to wspaniałe miejsce na ziemi - malowniczo położone w zakątku pełnym ciszy i spokoju. Miasteczko położone jest nad brzegami Dunajca, łączącego tu Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie, w otoczeniu wspaniałych lasów mieszanych. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, kiedy liście przybierają różne kolory.

W okolicach Tropia wiele jest pamiątek i legend związanych z kultem eremity (pustelnika) św. Andrzeja Świerada, który przed wiekami szerzył tu chrześcijaństwo. M.in. za kościołem parafialnym w lesie ukryta jest kapliczka, zbudowana w miejscu jego pustelni.

Znajdujący się w Tropiu XI-wieczny kościół stanowi żywą lekcję poglądową dla miłośników historii sztuki. Jest w nim tyle pięknych i cennych dzieł, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Każdego coś zachwyci; czy to elementy romańskie, czy barokowe, czy choćby stojąca w pobliżu murowana dzwonnica.

 

 

Ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu w Tropiu jest przeprawa promowa przez Dunajec do leżącego na przeciwnym brzegu zamku Tropsztyn, wspaniale odremontowanego przez obecnego właściciela. Za serce chwyta już sam widok majestatycznej twierdzy odbijającej się w spokojnych wodach Dunajca.