Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Tokarnia

 

Tokarnia to niewielka wioska położona w pięknej okolicy, o dużych walorach turystycznych, ale kompletnie nie zagospodarowana.


Jej niewątpliwą atrakcją jest uroczy maleńki kościółek p.w. Matki Boskiej Śnieżnej z I poł. XVIII wieku, leżący na tzw. małopolskim szlaku architektury drewnianej.

 

Kościół jest oszalowany i pokryty gontami, nakryty niskimi dachami dwuspadowymi, zaś w jego wnętrzu kryje się jeden z najcenniejszych zabytków sztuki w okolicy: wotywny obraz Ukrzyżowania z XVI wieku. Warto również zwrócić szczególną uwagę na obraz łaskami słynącej Matki Boskiej Tokarskiej, znajdujący się w ołtarzu głównym.


W latach osiemdziesiątych XX wieku miejscowy artysta Józef Wrona rozpoczął tworzenie "Tokarskiej Kalwarii" przy drodze na Chrobocią Górę. Warto zobaczyć efekty jego pracy, a w szczególności znajdującą się tuż pod szczytem rzeźbę Chrystusa na krzyżu (wys. 10 metrów).

Warto odwiedzić również położoną tuż obok plebanię, gdzie miejscowy proboszcz prowadzi hodowlę pięknych ptaków m.in. pawia królewskiego, perliczek, dzikich kaczek i kuropatw.