Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Tarnawa

 

Na samym skraju Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, tuż za rozległym kompleksem leśnym, położona jest wieś Tarnawa, znana już od połowy XIII wieku. Znana jest również jako miejsce urodzin Zygmunta Nováka - twórcy idei założenia Jurajskiego Parku Krajobrazowego. Wspominam o tym dlatego, że gdyby nie ten człowiek, to być może niewiele zostałoby do oglądania z piękna Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
 

Zespół dworski w Tarnawie składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 r. i przylegającej do niego oficyny. Został on zbudowany z modrzewia, później wielokrotnie przebudowywany i poszerzany, ale bez naruszenia pierwotnego wyglądu.


Od strony parku znajduje się wysunięty półokrągły salon z facjatą wspartą na drewnianych kolumnach. Od frontu dwór ozdobiony jest dużym, czterokolumnowym portykiem, do którego prowadzą szerokie schody.


Całość otoczona jest zabytkowym parkiem podworskim, w którym w południowo-zachodniej części stoi stodoła zbudowana z łamanego kamienia w okresie budowy dworu. W parku można zobaczyć jeszcze zespoły starych drzew.