Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Swiatniki

 

Pierwsza wzmianka o wsi Świątniki pochodzi z 1455 roku. Zwano ją wówczas "Górkami Świątnickimi", gdyż już od XII wieku te okolice stanowiły uposażenie katedry wawelskiej, a tutejsi mieszkańcy służyli w katedralnych dobrach. We wsi zobaczyć można liczne, dobrze zachowane domy z przełomu XIX i XX wieku.

 
Od XVI wieku Świątniki słyną z tradycji ślusarskich. Produkowano tu szable, zbroje, pancerze itp. Po rozbiorach dominująca stała się produkcja kłódek, kluczy i zamków; stąd powiedzenie, że "produkuje się tu wszystko, co służy do zamykania, z wyjątkiem pasów cnoty". Tę przeszłość upamiętnia ekspozycja w miejscowej izbie regionalnej.
Znajdziemy tu dokumenty związane z miejscowością, stare fotografie, wyroby ślusarskie i kowalskie, skrzynie, ubiory regionalne itp.

Pseudoromański kościół parafialny w Świątnikach powstał w latach 1846-56, a jego główną atrakcją są dwa późnobarokowe ołtarze pochodzące z katedry wawelskiej, autorstwa Franciszka Placidi.Około 1 km od centrum Świątnik, w tzw. Księżym Lesie znajduje się wielka skała z oryginalnym wgłębieniem w kształcie podkowy.
Legenda mówi, że to ślad kopyta konia królowej Jadwigi. Inna legenda mówi, że kiedyś między Świątnikami a Sieprawiem zaistniał spór o granice, który załagodził sam św. Stanisław. Objechał on konno granice wsi i na wzgórzu między nimi kazał swojemu koniowi uderzyć w głaz i w ten sposób wskazał kamień graniczny.