Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Sucha  Beskidzka

 


Sucha Beskidzka to miasto położone przy ujściu rzeki Stryszawki do Skawy. Powstała w XVI wieku, jako osada rzemieślnicza i handlowa, od XVIII wieku funkcjonowała również jako ośrodek hutnictwa.

Drewniana karczma, czynna do dziś, została zbudowana w 1717 roku, z zachowaniem zasad konstrukcji zrębowej, częściowo podpiwniczona; przykryta jest czterospadowym dachem gontowym.

Od frontu znajdują się podcienia - pomiędzy sześć profilowanych słupów wstawione są pary arkad, z których każdą oddzielono dekoracyjnym zwisem.
Wnętrze karczmy miało układ krzyżowy. usytuowana na osi wnętrza szeroka sień przecinała się z korytarzem, po którego bokach znajdowały się pomieszczenia. Niewątpliwą ozdobą pomieszczeń jest strop belkowy.


Cenny zabytkowy zamek zbudowany został w 1554 roku, a przebudowany w 1614 roku, w stylu manierystycznym. Należał początkowo do Komorowskich, później do Wielopolskich, a obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego.

Jest to piękny czworoboczny budynek z uroczym arkadowym wewnętrznym dziedzińcem, a jego narożniki wzmocnione są wieżami.
Wokół zamku rozciąga się piękny park krajobrazowy, założony w XVIII wieku.