Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Spytkowice

 

Spytkowice to piękna wieś, położona 6 km od Zatoru. Warto tu zobaczyć okazały pałac z pierwszej połowy XVI wieku z zabytkowym zespołem parkowym oraz barokowy kościół.


Znajdująca się we wsi rezydencja została wzniesiona na fundamentach średniowiecznego zamku. W wyniku badań wykopaliskowych odkryto ślady pierwotnego założenia obronnego, którego powstanie datowane jest na drugą połowę XV wieku. Prawdopodobnie była ona punktem granicznym, skierowanym przeciw Małopolsce. Zwęglone szczątki i duża ilość bełtów kusz świadczą, że została ona zniszczona w wyniku zbrojnego najazdu.

 


 
Około 1630 roku biskup Szyszkowski przystąpił do przebudowy zamku. Budynek został przekształcony w piętrową trójskrzydłową budowlę otaczającą arkadowy dziedziniec z dwoma kwadratowymi basztami od frontu - wyraźnie widoczne są elementy stylu wczesnobarokowego.
Zamek został zniszczony przez pożar i działania wojenne w roku 1945. Został jednak wyremontowany i obecnie stanowi siedzibę Archiwum Państwowego w Krakowie


Zamek stoi w otoczeniu pięknego parku krajobrazowego, również całkowicie odrestaurowanego. W jego pobliżu znajdują się również stanowiska archeologiczne z okresu neolitu i epoki kamiennej.


Piękny barokowy  kościół w Spytkowicach.