Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Saspów

 

Pierwsze wzmianki o miejscowości Sąspów, położonej w górnej części Doliny Sąspowskiej, pochodzą już z 1325 roku, kiedy to wieś ta była przynależna do majątku Pieskowa Skała.

 

 

 

Obiektem godnym polecenia w Sąspowie jest zabytkowy XVIII-wieczny kościół p.w. św. Katarzyny, stojący na szczycie wzgórza. Kościół ten wymurowano w miejscu, gdzie od początków XIV wieku stała świątynia drewniana, która nie zachowała się do dziś. We wnętrzu kościoła podziwiać możemy m.in. piękny obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVIII wieku.

Obok możemy natomiast zobaczyć drewnianą dzwonnicę, zwieńczoną baniastym hełmem, stylizowanym na cerkiewny.

 

 

Wzgórze, na którym stoi kościół, kryje w sobie dwie jaskinie, zwane Pod Kościołem. W jednej z nich zobaczyć można salę z bogatą szatą naciekową.

 

 

 

 

 

Dolina Sąspowska

 

Dolina Sąspowska jest drugą co do wielkości doliną w Ojcowskim Parku Narodowym. Jej dno to rozległa, malownicza łąka, przecięta rzeką Sąspówką, natomiast zbocza porasta gęsty las, z którego wyłaniają się liczne skałki, kryjące w sobie ciekawe jaskinie.

Od Doliny Sąspowskiej odchodzi wiele mniejszych dolinek i wąwozów. Każdy z nich z osobna stanowi cudo przyrodnicze i geologiczne, a bijące w nich źródła, charakteryzują się niezwykłą czystością wody.

W Dolinie Sąspowskiej znajduje się również Obserwatorium Sejsmologiczne Państwowej Akademii Nauk.