Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Ryglice

 


U stóp bezleśnej góry Kokocz na Pogórzu Ciężkowickim, skąd roztacza się przepiękny panoramiczny widok we wszystkich kierunkach, leżą Ryglice - niewielkie malownicze miasteczko.


Ryglicki rynek wprost tonie w powodzi zadbanej zieleni. wszystko tu jest starannie zaplanowane, przemyślane i pieczołowicie wykonane.


W samym centrum rynku stoi posąg św. Floriana, pochodzący z 1830 roku. Figura została gruntownie odrestaurowana na początku XX wieku, i od tego czasu pełni również funkcję pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem.


W skład miejscowego zespołu dworsko - parkowego wchodzi przede wszystkim murowany pałac. Wejście główne do niego znajduje się od strony zachodniej i ozdabia je piękny portyk kolumnowy. Natomiast front od strony południowej ozdabia szczyt z trzech bogato ogzymsowanych półkoli z herbem Antkiewiczów - właścicieli Ryglic.


Pałac otacza piękny park krajobrazowy, w którym znajdują się malownicze stawy rybne.


Kościół świętej Katarzyny Panny i Męczennicy

Ta murowana trzynawowa świątynia została zbudowana w latach 1928-1940. Posiada ona siedem ołtarzy.
Ze świątynnego wyposażenia na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza ciekawe późnorenesansowe obrazy oraz rokokowo - klasycystyczna ambona i chrzcielnica z 1554 roku.