Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Roznów

 

Rożnów to piękna miejscowość letniskowa, malowniczo położona nad brzegami sztucznego zalewu, zwanego popularnie Jeziorem Rożnowskim. Spokojne plaże (również strzeżone), wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystań promowa i majestatyczna zapora wodna, tworzą w sumie niepowtarzalny klimat Rożnowa i sprawiają, że chce się tu jak najczęściej wracać.

Jej historyczne znaczenie datuje się od XIII wieku. Zamieszkiwały wielkie rody, które na trwałe zapisały się w historii Polski: Rożenów, Zawiszy Czarnego, czy hetmana Tarnowskiego.

Jednym z zabytków Rożnowa jest uroczy drewniany kościółek z XVII wieku, pozbawiony wieży, ale z bardzo bogatym wyposażeniem.

Na uwagę zasługuje również XIX-wieczny klasycystyczny dwór, ze znakomicie zachowanym malarstwem wewnątrz.

Rożnów może poszczycić się posiadaniem pozostałości dwóch zamków. Pierwszy z nich został wybudowany w II połowie XIV wieku przez ród Rożenów. Niestety niewiele z niego zachowało się do dziś - jedynie fragmenty murów wewnętrznych. Ale to właśnie w tych murach mieszkał niegdyś słynny rycerz Zawisza Czarny z Garbowa. Drugi zamek wzniósł w dolinie, nad brzegiem Dunajca, hetman Jan Tarnowski. Jest to jeden z pierwszych przykładów nowożytnej fortyfikacji obronnej na ziemiach polskich. Nigdy nie został w pełni ukończony - powstała jedynie kamienna beluarda - prototyp bastionu oraz budynek bramny. Oba te obiekty połączone były kiedyś murami kurtynowymi, wewnątrz których znajdował się drewniany zamek.

 

     Roznow1.jpg (25655 bytes) 

 

Szkoda tylko, że twierdza rożnowska jest obecnie zaniedbana, bo z pewnością mogłaby stanowić nie lada atrakcję. Jest to bowiem jedna z niewielu na świecie budowli z zachowanym beluardem wykonanym z kamienia ciosowego.