Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Radziszów

 

Radziszów położony jest na granicy Pogórza Wielickiego i Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Na szczególną uwagę turysty zasługuje tu miejscowy kościół parafialny, Izba Regionalna oraz pobliski rezerwat Kozie Kąty.
 
Kościół p.w. św. Wawrzyńca i Katarzyny wzniesiony został w połowie XV wieku. Jest to świątynia murowana, otynkowana i zwieńczona niewysoką wieżą od strony zachodniej.

 Niestety nie zachowało się do dziś wyposażenie wnętrza, gdyż w XIX wieku kościół został podpalony. Obecnie ściany pokrywa polichromia roślinno - figuralna, oparta na motywach z kwiatów i liści.Izba Regionalna
ma wygląd wnętrza chaty, charakterystyczny dla Radziszowa z przełomu XIX i XX wieku. Jej ściany wykonane są z drewnianych płazów uszczelnianych gliną.
Można tu zobaczyć wyposażenie typowej wiejskiej chaty z tamtego okresu: drewniane skrzynie, makatki, pościele, stare monety, obrazy a także narzędzia rolne i gospodarskie. Na południowy wschód od Radziszowa rozciąga się doskonale zachowany las mieszany bukowo - jodłowy. Teren ten jest od końca XX wieku chroniony w ramach Rezerwatu Kozie Kąty.
Można tu pospacerować po pięknym i spokojnym lesie, albo położyć się na malowniczej, ukwieconej łące i obserwować niebo, zapominając o wszelkich smutkach i kłopotach...