Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Radłów

 

Radłów to piękne miasteczko położone w dawnej dolinie Dunajca, ale już nie nad jego brzegami, ponieważ kapryśna górska rzeka zmieniła swoje koryto.

Najcenniejszym zabytkiem w Radłowie jest kościół parafialny. Ale nie tylko jego warto zobaczyć.
 
Pierwsze wzmianki o radłowskim folwarku pochodzą od Długosza. Jest on jednak bardzo skrótowy. Pełniejszy opis pochodzi dopiero z XVII w. Kiedy w Radłowie był już folwark z licznymi zabudowaniami: spichlerze, gumna, szopy, wołownia i chmielnik. W 1668 r. został on ogrodzony ze wszystkich stron płotem drewnianym.
W latach późniejszych drewniana początkowo zabudowa zaczyna ustępować miejsca ceglanej a folwark otoczony zostaje ceglanym murem którego fragmenty przetrwały do naszych czasów.


 
Główną osią życia gospodarczego w okolicy był radłowski pałac biskupi. Data jego wybudowania nie jest możliwa do ustalenia. Możemy jedynie stwierdzić że istniał on już w 1390 roku.
Około 1830 r na miejscu wcześniejszego pałacu biskupiego rozpoczęła się budowa nowego pałacu. Wzniesiony został piętrowy, klasycystyczny, murowany pałac na planie litery C którego skrzydła obejmują obszerny dziedziniec. W jego wnętrzu zachowały się ciekawe polichromie ścienne z ok. 1830 r. Od końca II wojny światowej w budynku pałacowym funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące.


Warto również przespacerować się po dawnym parku przypałacowym. Choć to, co możemy oglądać jest jedynie zaniedbaną pozostałością dawnych rozległych romantycznych ogrodów, to i tak chwyta za serce i urzeka swym pięknem i niepowtarzalna atmosferą.


 


Wielkie zasługi dla rozwoju Radłowa i ratowania dawnej puszczy radłowskiej ma kardynał Zbigniew Oleśnicki. To właśnie on otoczył lasy swoją ochroną, zakazał wyrębu i założył słynne stawy rybne, które przetrwały do dziś.


Jednakże mimo starań kardynała i jego następców do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie niewielkie pozostałości prastarej puszczy.