Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Rabka

 

Początki istnienia miasta wiążą się z warzeniem na tym terenie soli, ale już od 1861 roku istniał tu zakład zdrojowy. Od tego momentu datuje się dynamiczny rozwój miejscowości, aż do punktu kulminacyjnego - 1953 roku, kiedy to Rabka uzyskała prawa miejskie.

Obecnie Rabka jest znanym w całej Polsce uzdrowiskiem, specjalizującym się w leczeniu dzieci. W mieście zrobiono wiele, by uprzyjemnić niejednokrotnie bardzo ciężko chorym milusińskim pobyt tutaj.

Przede wszystkim jest Rabkoland – stworzone specjalnie dla dzieci największe w Małopolsce wesołe miasteczko z wszystkimi atrakcjami: diabelskim młynem, kolejką górską, strzelnicą itp.

Warto również odwiedzić Muzeum Śmiesznych Rzeczy, w którym zgromadzono eksponaty „grające” w najlepszych polskich komediach oraz Muzeum Orderu Uśmiechu – odznaczenia przyznawanego przez dzieci za działalność na ich rzecz.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny

Zbudowano go na początku XVII wieku. Jest to piękna budowla, drewniana, oszalowana, pokryta gontami; nad którą dominuje potężna izbicowa wieża, szersza od całego korpusu.

Kościół otaczają pozostałości dawnego parku, z którego ocalały pomnikowe drzewa z 1637 roku.

Wnętrze świątynio zdobi piękna polichromia z 1802 roku. Większość wyposażenia pochodzi z XVIII wieku, a na szczególną uwagę zasługują organy i chór muzyczny.

Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana. Wystawiana tu ekspozycja muzealna obrazuje kulturę materialną i duchową mieszkańców Rabki i okolicznych wsi; m.in. rzeźby ludowe i malarstwo na szkle.