Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Przeciszów

 

Wieś gminna Przeciszów położona jest w Kotlinie Oświęcimskiej, a jej północną granicę stanowi koryto Wisły. Jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych zabytków i innych atrakcji turystycznych, zwłaszcza malowniczych stawów "Żabiego Kraju". Tereny położone bezpośrednio nad Wisłą są doskonałym miejscem do obserwacji ornitologicznych.

Znajdziemy tu piękny barokowo - klasycystyczny kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela zbudowany został w latach 1816-1818, na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Jest to piękny murowany budynek jednonawowy, utrzymany w tradycjach barokowej architektury sakralnej.


Ołtarze pochodzą z XIX wieku, starsze (z XVI wieku) są chrzcielnica i dzwon. Ciekawostką jest unikatowa ambona w kształcie łodzi, pochodząca z kościoła Dominikanów w Oświęcimiu.


Zagroda w Przeciszowie - Łowiczkach składa się z obiektów o dużej wartości zabytkowo-etnograficznej z bardzo dobrze zachowanymi cechami dziewiętnastowiecznych obiektów mieszkalnych i gospodarczych grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich.


W skład zespołu wchodzi drewniana chałupa konstrukcji zrębowej o szerokim froncie i spichlerzu na stryszku; murowana piwnica z umieszczonym na niej drewnianym spichlerzem oraz stajnia i stodoła.