Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Poreba Zegoty

 

Ta malownicza wieś, położona 2 km na południowy wschód od Alwernii, stanowiła kiedyś dwie odrębne wsie, ale obecnie jest to jedna miejscowość.

Najcenniejszym zabytkiem Poręby jest murowany XVIII-wieczny kościół p.w. św. Marcina i Małgorzaty. Jest to dostojny jednonawowy budynek, zwieńczony wieżą z hełmem.

Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na piękne marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a umieszczone tu pod koniec XIX wieku.

Warto także zobaczyć położony na niewielkim wzniesieniu obecnie niestety mocno zniszczony, lecz kiedyś bardzo piękny, zespół pałacowo-parkowy. Zbudowano go pod koniec XVIII wieku dla rodziny Korycińskich. Niestety pałac spłonął w 1945 roku wraz z cenną biblioteką i licznymi dziełami sztuki. Ocalała jedynie przypałacowa oficyna, do dziś zamieszkana.

Przypałacowy park krajobrazowy otoczony jest aleją z grabami, lipami i kasztanami. Wiele rosnących tu drzew to pomniki przyrody. Warto zobaczyć niewielkie Mauzoleum Szemberków - murowaną kapliczkę z cenną rzeźbą Marki Boskiej z Dzieciątkiem. W otoczeniu parku znajduje się również figura św. Jana Nepomucena i malownicze stawy rybne.