Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Pieskowa Skała

 

Pierwsze wzmianki o Pieskowej Skale pochodzą z 1315 roku, a niewiele później król Kazimierz Wielki wzniósł tu warowny zamek, będący kolejnym elementem systemu obronnego Orlich Gniazd. Późniejszymi właścicielami zamku byli Szafrańcy - przedstawiciele ważnego dla Polski rodu inteligentów i patriotów. To właśnie im forteca zawdzięcza swój obecny renesansowy charakter.

Na stromej skale, z trzech stron całkowicie niedostępnej, w otoczeniu niezwykle malowniczej scenerii doliny Prądnika, wznosi się majestatyczny zamek królewski, początkowo gotycki, później przebudowany w stylu renesansowym. Z daleka sprawia on wrażenie niedostępnej i surowej fortecy, ale kryje się w nim tak wiele piękna, że nie można przejść obok niego obojętnie.

Do zamku prowadzi szeroka droga ze schodami, a główna brama wzmocniona jest okazałymi bastionami. Wszystko to stanowi przedsionek prowadzący do dziedzińca. Widać stąd całe piękno renesansowej bryły zamku, wzorowanej na willach włoskich, z uroczymi loggiami, krużgankami i maszkaronami.

 

Pieskowa1.jpg (24691 bytes)   Pieskowa2.jpg (64313 bytes)

Obecnie w zamku mieści się Muzeum - oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu; tel. 012 389 60 04; czynne oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 10.00-15.20; we środy bezpłatne.

Można tu obejrzeć wspaniałe ekspozycje, prezentujące przemiany w stylistyce europejskiej i polskiej, zachodzące od XV do XIX wieku.

W najbliższym otoczeniu zamku w Pieskowej Skale znajduje się ogród włoski, pieczołowicie zrekonstruowany w połowie XX wieku.

Przylega do niego park krajobrazowy, w którym zobaczyć można m.in. neogotycką altanę z XIX wieku. Znajduje się tu również kilka niewielkich stawów, zachowanych od XVI wieku. Między nimi, przy ścieżce prowadzącej z zamku, znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona poległym w czasie Powstania Styczniowego.

Kilkaset metrów od zamku w Pieskowej Skale znajduje się jedna z największych osobliwości przyrodniczych w okolicy, stanowiąca zarazem symbol Ojcowskiego Parku Narodowego - Maczuga Herkulesa.

Ta niezwykła skała powstała na skutek procesów wietrzenia i zjawisk erozyjnych. To właśnie im zawdzięcza swój fascynujący kształt - jakby wbrew  prawom natury jej obwód u podstawy jest niemal o połowę mniejszy niż przy wierzchołku.