Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Osiek

 

Obok nowego kościoła parafialnego w miejscowości Osiek przycupnął gotycki jednonawowy, przykryty gontem kościół p.w. św. Andrzeja z pierwszej połowy XVI wieku.

 

 

Wnętrze świątyni nakryte jest stropami. Na stropach i ścianach zachowały się fragmenty malowideł z XVI, XVII i XVIII w. Do najcenniejszych zabytków wyposażenia należą: kamienna chrzcielnica z herbem Fogelweder, rokokowy ołtarz główny i piękna ambona w kształcie łodzi.

Warto również obejrzeć Pałac Larischów ; tel. 033 845 81 34; jest jednym z najciekawszych w Polsce przykładów wpływu nurtu orientalnego na architekturę prywatnych rezydencji.

Pierwszy pałac w Osieku wybudowany został w stylu klasycystycznym przez Karola Larischa pod koniec XVIII wieku. Obecny zawdzięcza swój kształt przebudowie w stylu orientalnym, dokonanej na zlecenie jego syna. Przekształcono wówczas bryłę pałacu, budując wieżę o cebulastym zwieńczeniu, zmieniono wygląd okien i ozdobiono gzyms piętra.

 

 

Wnętrze pałacu naśladuje wzory tureckie i mauretańskie. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza wspaniała sala balowa, ozdobiona mauretańskimi niebieskimi wzorami.

 

Osiek_palac1.jpg (35146 bytes) Osiek_palac2.jpg (29560 bytes) Osiek_palac3.jpg (42953 bytes)

 

Pałac stoi w rozległym XIX-wiecznym parku krajobrazowym, w którym obejrzeć można również klasycystyczne i neogotyckie zabudowania przypałacowe.