Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Okocim

 

 Miasteczko Okocim położone niecałe pięć kilometrów na południe od Brzeska, powinno stać się odpowiednikiem Mekki dla wszystkich miłośników piwa... ale nie tylko. Znajdą tu również coś dla siebie poszukiwacze zabytków i śladów historii.


Przede wszystkim warto tu zobaczyć zespół architektoniczno - ubrbanistyczny browarów okocimskich.

Założony został w 1845 r. przez piwowara Jana Ewangelistę Goetza. Początkowo niewielki, z czasem browar ten stał się jednym z największych zakładów piwowarskich w Austro-Węgrzech, a później w Europie.
Z wielu zachowanych budynków browarnianych najstarszy jest budynek administracyjny, zwany "starym pałacem", w którym mieści się browar, a także rezydencja rodu Goetzów. Budowla ta powstała w latach 1845-1850. Reprezentacyjne wnętrza, mimo, że po 1945 r. zostały zniszczone, a ostatnimi czasy przebudowane i zmodernizowane, nadal kryją zabytkowe klatki schodowe, boazerie, kafelki, balustrady, resztki dawnego ruchomego wystroju.


Warto również zajrzeć do pobliskiej restauracji "Zajazd Okocim". W tym pięknym budynku wzniesionym na początku XX wieku w stylu zakopiańskim, znajdował się niegdyś popularny Teatr Letni.


Obiektem godnym zwiedzenia jest również z pewnością kościół p.w. św. Trójcy wznoszący się nad miastem na Wzgórzu Okocimskim. Ufundował go w 1884 roku sam założyciel browaru - baron Jan Goetz - Okocimski. Jest to budowla neogotycka, wzniesiona z kamienia ciosowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na portal, zdobiący zwieńczenie wieży oraz we wnętrzu na wspaniałe sklepienia krzyżowo - żebrowe i dekoracje kolumn podtrzymujących chór.