Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Niedzwiedz

 

Pierwsze wzmianki o miejscowości Niedźwiedź pochodzą z XIV wieku, kiedy to tereny te były własnością klasztoru cystersów w pobliskim Szczyrzycu. Po słynnej na cały kraj aferze fałszowania pieniędzy przez zakonników w XV wieku, dobra te zostały skonfiskowane na rzesz skarbu królewskiego. Następnie kolejno przechodził Niedźwiedź przez ręce różnych magnatów, aż trafił do włości Sebastiana Lubomirskiego, któremu zawdzięcza swój rozwój i kościół.

Niedźwiedź to duża wieś o charakterze wypoczynkowo – letniskowym, położona na północnym skraju masywu Gorców. Blisko tu więc do wielu atrakcji, które znajdują się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i w jego otulinie. Ja szczególnie polecam:

  • ok. 300-metrowe podcięcie erozyjne, zwane Skałą, znajdujące się tuż poniąej Niedźwiedzia. Charakteryzuje się ona pięknymi 30-metrowymi urwiskami fliszowymi, odsłaniającymi warstwy krośnieńskie. Jej krawędź porastają lipy o ciekawym, wiszącym systemie korzeniowym.

  • Górę Potaczkową w Niedźwiedziu, skąd przy ładnej pogodzie roztaczają się wspaniałe widoki na Gorce, Tatry i pasmo Babiej Góry.

  • Stare Wierchy - legendarny szczyt Gorców (prowadzi nań piękna trasa), na wierzchołku uroczo usytuowane schronisko.

  • "Koński Banior" w Koninie - piękny wąwóz erozyjny z wodospadem (możliwość kąpieli)

To oczywiście tylko część atrakcji, jakie oferuje nam Gorczański Park Narodowy. Zachęcam do tego, byście sami spróbowali odkryć własne magiczne miejsca.

 

Warto tu zajrzeć do miejscowego kościoła, a zwłaszcza do jego starszej, drewnianej części, ozdobionej pięknymi rzeźbami miejscowego artysty – samouka. 

Ołtarz główny zawiera późnobarokowy obraz przedstawiający Świętą Rodzinę, a nawę główną zdobi sześć posągów świętych z przełomu XVIII i XIX wieku.

Nie tylko część kościoła parafialnego jest przykładem architektury drewnianej w tych okolicach. Wystarczy się nieco rozejrzeć, by zobaczyć znacznie więcej. W centrum znajduje się wiele przykładów drewnianego budownictwa ludowego, charakterystycznego dla regionu Zagórzan, dwa takie domy stoją w samym rynku.