Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Lipnica  Murowana

 

Malowniczo położona wśród niewielkich wzgórz Lipnica Murowana powinna stać się punktem obowiązkowo odwiedzanym przez wszystkich turystów przebywających w okolicy. Niezwykłe jest zwłaszcza pierwsze wrażenie - odwiedzającemu wydaje się, jakby czas zatrzymał się tu w miejscu, a konkretnie w XIX wieku.

W mieście do dzisiejszych czasów zachował się typowy układ średniowiecznego miasta lokacyjnego; z obszernym, kwadratowym rynkiem, z którego narożników biorą początek uliczki zmierzające na obrzeża. Sam rynek w Lipnicy Murowanej jest dobrym przykładem obrazującym charakter zabudowy podcieniowej, mimo, że domy zostały już znacznie przekształcone w stosunku do oryginalnego wyglądu.

Na ten cenny zespół mieszczańskiego budownictwa podcieniowego składa się szereg drewnianych, parterowych budynków, ustawionych szczytami w stronę płyty rynku. Część z nich zdobią dachy naczółkowe i podcienia wsparte na słupach.Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić również gotycki kościół parafialny z XV wieku, by podziwiać mistrzostwo sztuki dawnych budowniczych.


Ja jednak zapraszam szczególnie do obejrzenia drewnianego kościółka cmentarnego p.w. św. Leonarda, który również pochodzi z końca XV wieku i jest wytypowany jako kandydat do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Ten uroczy drewniany kościół wykonany jest techniką zrębową i przykryty gontem. Otaczają go podcieniowe soboty, a wejście od strony południowej ozdabia gotycki portal z nadprożem wyciętym w trójliść z oślim grzbietem.


Wnętrze kościoła ozdabia polichromia, pochodząca z różnych okresów. Z wyposażenia świątyni na szczególną uwagę zasługuje barokowa ambona z 1711 roku i rzeźby umieszczone na belce tęczowej. Pod posadzką znajduje się grobowiec rodziny Ledóchowskich - dawnych właścicieli Lipnicy, z których rodu wywodzi się błogosławiona Urszula Ledóchowska.
Cennym średniowiecznym zabytkiem należącym do kościoła jest również XIV-wieczna płaskorzeźba przedstawiająca Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, która obecnie przechowywana jest na miejscowej plebanii.