Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Łazany

 

Łazany to niewielka wioska, położona na południe od Wieliczki, istniejąca od 1253 roku. W jej historii chlubnie zapisali się powstańcy, którzy stąd właśnie w 1846 roku wyruszyli na przegraną niestety bitwę o wolność pod Gdowem.
 
Najbardziej znanym zabytkiem w Łazanach jest kościół Znalezienia Krzyża Pańskiego.Według legendy pierwotny, drewniany kościół miał zostać postawiony przez dwóch olbrzymów, którzy transportowali do jego budowy drewno aż z góry Stryszowa.
Obecna murowana świątynia została wybudowana w stylu gotyckim. Warto w niej zobaczyć przede wszystkim schowek na monstrancję umieszczony w pniu starego dębu, a następnie w 1586 roku obmurowany oraz renesansowy nagrobek Lubomirskich, którzy byli właścicielami wsi w XVI i XVII wieku.


 
Warto również zobaczyć zespół dworski w Łazanach.Ten klasycystyczny dwór łączy w sobie elementy romantyzmu i neogotyku. Został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku.
Przynależały do niego budynki oficyny, obory i spichlerza, które również można do dziś oglądać. Całość zespołu dworskiego otacza piękny park krajobrazowy.