Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Kobylany

 

Na południowej krawędzi Płaskowyżu Ojcowskiego, w granicach Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, leży niewielka lecz malownicza wieś Kobylany. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają epoki brązu, ale pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1399.
Znajdziemy tu XIX-wieczną murowaną kaplicę, pozostałości zespołu dworskiego i kilka drewnianych domów mieszkalnych, z których najstarsze pochodzą z końca XIX wieku.

Jednak nie dlatego zapraszam do Kobylan, choć z całą pewnością wymienione zabytki są urokliwe i warte zobaczenia. Prawdziwy cel naszej wycieczki rozpoczyna się już na północnym skraju wsi - jest to Dolina Kobylańska.


Tupowe dla Jury krajobrazy spotykamy już przy samym wejściu do doliny - przekraczamy skalną bramę, a za nią ciągnie się kręty, bezleśny wąwóz, podobny do kanionu. Miejsce to, zwane Nagajami, znają wszyscy miłośnicy wspinaczki. Z jego zboczy wznoszą się liczne skałki wapienne o ogromnym bogactwie kształtów. Wprost zachęcają do wspinania się.

Warto odwiedzić wnękę skalną w jednej ze ścian, gdzie umieszczono kapliczkę Matki Boskiej. Dojście do niej prowadzi po drewnianych a później skalnych schodach. Wysiłek włożony w pokonanie tej drogi z pewnością się opłaci - to właśnie stamtąd rozciąga się najpiękniejszy widok na dolinkę.