Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Kasinka  Mała

 

Atrakcyjność Kasinki Małej uwarunkowana jest w głównej mierze: położeniem w Beskidzie Wyspowym oraz licznymi punktami widokowymi (m. in. podszczytowa polana Szczebla, szczyt i widokowa polana Lubogoszczy) z których roztaczają się przepiękne niepowtarzalne krajobrazy z widokami na dolinę Raby i Mszanki, oraz kulminacje Beskidu Wyspowego i Gorce.

Z uwagi na dużą lesistość terenu, czyste powietrze i mikroklimat zbliżony do rabczańskiego szczególnie korzystny dla dzieci; panują tu doskonałe warunki do odpoczynku, a przepływający potok Kasinka stwarza również możliwość kąpieli.

 

  • Na szczególną uwagę zasługuje grota lodowa tzw. "Zimna dziura" na północnym stoku Szczebla, w której przez cały rok utrzymuje się lód. Jest to typowa grota lodowa ( jedyna na obszarze Beskidów) zatrzymująca zimne powietrze, co wywołuje obniżenie temperatury znacznie poniżej średniej. Utworzona jest w piaskowcu.

 

  • Innym ciekawym miejscem jest z pewnością jezioro na Lubogoszczy zwane "Żabim Oczkiem". Jeziorko to jest bardzo zmienne i zależne od opadów. Czasem wysycha i zarasta go roślinność. Kiedy jednak się pojawia, stanowi najbardziej romantyczne miejsce w okolicy i ulubiony cel spacerowiczów.

 

Warto również zobaczyć miejscowy kościół parafialny. Jest to XIX-wieczny budynek murowany.

Atrakcją dla zwiedzających jest z pewnością jego ołtarz główny, będący interesującą mieszanką stylu barokowego i neogotyckiego.