Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Jurgów

 

Jurgów to niewielka wieś na Spiszu polskim, w dolinie Białki, w pobliżu granicy ze Słowacją. Jej mieszkańcy są częściowo pochodzenia ruskiego (zasymilowani); część uważa się za Słowaków.

Kościół p.w. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej został zbudowany z jodłowego drewna w drugiej połowie XVII wieku. Jak większość drewnianych kościółków na tym regionie, i ten został wybudowany jako konstrukcja jednonawowa, zrębowa, pokryta czterospadowym gontowym dachem zwieńczonych sygnaturką.

Wnętrze kościoła zdobi rokokowa polichromia z 1813 roku; zaś w ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Boskiej Różańcowej i posągi świętych Piotra i Pawła.

 

         

 

Zabytkowa Zagroda Sołtysów z przełomu XVIII i XIX wieku, stanowi obecnie oddział terenowy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Prezentowana tam ekspozycja w unikatowy sposób obrazuje kulturę materialną pogranicza Spisza i Podhala. Warto ją zobaczyć, by przekonać się, jak przenikały się wzajemnie różne kultury, jak przebiegał proces asymilacji przybyłych na te ziemie Rosjan i jaki wpływ na tutejszych mieszkańców miało sąsiedztwo Słowaków.

 

Na Polanie Podkólne, niedaleko Jurgowa znajduje się zespół 56 szałasów pasterskich, objętych ochroną przez krajowy rejestr zabytków.

Zostały one przeniesione tutaj w 1879 roku z polan Jaworzyny Spiskiej, kiedy tamtejsi górale utracili prawo wypasu owiec. Góralom z Jurgowa przydzielono pastwiska na Polanie Podkólne, a ich szałasy przeniesiono. w ten sposób powstała pasterska osada letnia złożona z szałasów mieszkalnych i gospodarczych, użytkowana od wiosny do jesieni. Była to największa wieś letnia w Tatrach i na Podtatrzu.

Zachowane szałasy są unikatowymi zabytkami archaicznej kultury materialnej mieszkańców Podhala.