Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Jerzmanowice

 

W górnym odcinku Doliny Szklarki, poza właściwym obszarem Ojcowskiego Parku Narodowego, znajduje się niewielka wioska Jerzmanowice. Zdecydowałam się włączyć ją do opisywanej wycieczki z dwóch powodów: leży na proponowanej trasie i w jej pobliżu znajduje się Jaskinia Nietoperzowa, którą moim zdaniem powinien odwiedzić każdy miłośnik ojcowskich okolic.Jaskinia Nietoperzowa; tel. 012 413 51 91; czynna od kwietnia do listopada w godz. 9.00 - min. 15.00 oraz w ferie w godz. 10.00-15.00. Jest po prostu wspaniała!Jej korytarze, długie na ponad 300 metrów, ozdabia bogata szata naciekowa - liczne stalaktyty i stalagmity, zaś na stropie występują kotły wirowe. Podczas zwiedzania natknąć się można na kolonie nietoperzy, od których jaskinia wzięła swą nazwę.


Na terenie jaskini archeologowie odnaleźli ślady po plemieniu żyjącym tu ponad 30 tys. lat p.n.e. Wydobyte podczas badań eksponaty i prymitywne narzędzia można oglądać w niewielkim domku przy wejściu.
Warto przespacerować się również na pobliskie wzgórze Skała, skąd z grani podobnej do tatrzańskich rozciąga się wspaniała panorama okolic.W centrum wsi stoi zabytkowy XIX-wieczny kościół p.w. św. Bartłomieja.