Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Iwanowice Włoscianskie

 

Iwanowice to malownicza wioska, położona w uroczej Dolinie Dłubni. Ludzie mieszkali tutaj już 1500 lat p.n.e.; stwierdzono tu istnienie wałów i fosy, przez co uważa się ją za jedno z pierwszych znanych w Polsce grodzisk.


Warto zatrzymać się przejeżdżając przez tę wieś, aby zobaczyć drewniany kościół z 1745 roku pod wezwaniem Świętej Trójcy. Jest to wspaniała świątynia z dwiema symetrycznymi wieżami.

W jej wnętrzu kryje się mnóstwo cennych zabytków sakralnych, że wymienię choćby XVI-wieczny gotycki krucyfiks w ołtarzu głównym, czy rzeźby św. Krzysztofa i Chrystusa Zmartwychwstałego z około 1500 roku.Poniżej kościoła stoi pomnik poświęcony mieszkańcom wsi zamordowanym podczas II wojny światowej, a po przeciwnej stronie rzeki stoi klasycystyczna kapliczka św. Rocha w kształcie portyku.

 


 
Z pewnością warto również odwiedzić Muzeum Regionalne PTTK; tel. 012 388 43 64. Mieści się ono w zabytkowym budynku dawnej karczmy, pochodzącej prawdopodobnie z początku XVIII wieku.


Stała ekspozycja składa się z działów: archeologicznego, geologicznego, etnograficznego, historycznego i działu pamięci narodowej; zgrupowanych w pięciu pomieszczeniach. Szczególnie polecam odtworzone wnętrze XIX-wiecznej izby chłopskiej wraz z wyposażeniem.