Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Gromnik

 

Miejscowość Gromnik i jej okolice położone są na styku Pogórza Rożnowskiego i Pogórza Ciężkowickiego. Tereny te, ze względu na swe duże wartości krajobrazowe, zostały włączone do Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.
 Tutejszy dwór pochodzi z połowy XIX wieku. Jest to elegancki murowany budynek na planie prostokąta; parterowy ale z piętrowymi skrzydłami.
Od frontu zdobi go uroczy portyk kolumnowy, zaś od tyłu galeria kolumnowa. Dwór stoi w otoczeniu pięknego, choć nieco zaniedbanego parku.

Obecnie mieści się tu siedziba Urzędu Gminy Gromnik.Warto również zobaczyć piękny kościół p.w. św. Marcina Biskupa. Ten drewniany, jednonawowy kościółek pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Jest to prawdziwa perełka na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

 Zachwyca już samo wejście, a zwłaszcza pochodzące z XVIII wieku drzwi główne. Potem jest jeszcze lepiej: XVIII-wieczna płaskorzeźba św. Marcina na koniu, niezwykłe, ozdobione maskami kolumny, podpierające belkę tęczową, kamienna chrzcielnica, późnobarokowe ławy, konfesjonały i stalle... można by jeszcze wymieniać dalej, ale po co? Lepiej przyjechać i przekonać się samemu.