Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Grodzisko  k. Skały

 


Niegdyś samodzielna miejscowość Grodzisko dziś jest przysiółkiem miasta Skała. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1252 roku, kiedy to Bolko Wstydliwy nadał te ziemie swojej siostrze Salomei, która wstąpiła do zakonu klarysek. Historycy przypuszczają, że ów klasztor mógł się znajdować właśnie w tej okolicy aż do 1320 roku, kiedy to przeniesiono go do Krakowa. Według ich hipotez, w Grodzisku miał się kiedyś znajdować zamek obronny, podobno większy niż ten w Ojcowie.


Grodzisko stanowi przedsionek Ojcowskiego Parku Narodowego od strony wschodniej.


Najcenniejszym zabytkiem Grodziska jest kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Ten piękny barokowy budynek został wzniesiony pod koniec XVII wieku, dla uczczenia błogosławionej Salomei - przełożonej zakonu klarysek.

 

Wewnątrz warto obejrzeć zwłaszcza wspaniały marmurowy ołtarz główny i misterne stiukowe stropy.


Warte zwiedzenia jest również bezpośrednie otoczenie kościoła. Możemy tu zobaczyć np. "Grotę Getsemani" - wyobrażenie miejsca modlitwy Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, kolumnę z zegarem słonecznym i posągiem św. Klary, niewielkie groty modlitewne, umieszczone w niskim budynku oraz otaczający świątynię mur, dekorowany posągami książąt polskich, m.in. Bolka Wstydliwego i Henryka Brodatego.Nie można wyjechać z Grodziska i nie zobaczyć dwóch jego "znaków rozpoznawczych". Pierwszym z nich jest pustelnia błogosławionej Salomei. Wzniesiono ją długo po śmierci błogosławionej przełożonej zakonu klarysek, ale dołożono starań, by jak najwierniej oddać warunki, w jakich dojrzewała jej wiara - zrekonstruowano m.in. jej ołtarzyk i kamienne łóżko, na którym spała.

Drugim symbolem Grodziska koło Skały jest smukły granitowy obelisk, umieszczony na grzbiecie słonia z 1686 roku. Znajduje się on z tyłu kościoła, na niewielkim dziedzińcu Niegdyś była to fontanna wzorowana na oryginale rzymskim.

   

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. S. Skrzyniarza