Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Gródek  nad  Dunajcem

 

Ta malowniczo położona na terenie Pogórza Ciężkowickiego popularna wieś letniskowa jest najstarszym punktem osadniczym regionu. Jej bogata przeszłość historyczna i gospodarcza udokumentowana jest przez liczne dokumenty kościelne i resztki zamczyska na pięknej wyspie Grodzisko.

Historia Gródka nad Dunajcem sięga XIV wieku, a sama jego nazwa odnosi się do jednego z zamków broniących doliny Dunajca. Ruiny zamku widoczne są jeszcze na wzgórzu, zwanym przez mieszkańców "Małpią wyspą". Wzgórze to stało się samotną wyspą po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku. Dziś jest obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków; można do niej podpłynąć, ale nie można wyjść na brzeg.Przeprowadzone dotychczas prace archeologiczne nie pozwoliły na odtworzenie wyglądu warowni. Nie znaleziono nawet śladów murów, z czego wywnioskowano, że zabudowa była wyłącznie drewniana. Po zniszczeniu pod koniec XV wieku zamek popadł w ruinę i nigdy nie był odbudowany.

Obecnie Gródek jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych i rekreacji nad brzegami pięknego Jeziora Rożnowskiego. Można tu skorzystać z miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu itp.