Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Glisne

 

Glisne to najmniejsza wioska w gminie Mszana Dolna. Wspaniałe widoki na panoramę Gorców i Beskidu Wyspowego, a także ich bliskość, stwarzają możliwość ciekawych wycieczek turystycznych w lecie, a zimą pobliskie wzgórza stanowią doskonałe tereny do wędrówek narciarskich i nauki jazdy dla początkujących. Glisne posiada wybitne walory wypoczynkowe: zdrowy klimat, spokój, czyste powietrze i wodę.

Położone jest na przełęczy oddzielającej masywy górskie Szczebla i Lubonia Wielkiego. Stanowi doskonałe miejsce wypadowe na oba te szczyty.  

 


Luboń Wielki

Żółty szlak prowadzi na Luboń Wielki – wyniosły i popularny wśród turystów szczyt, oblany od południa i wschodu wodami rzeki Raby, zaś na południu ograniczony dolinami potoków Krzeczowskiego i Tenczyńskiego. Łatwo go rozpoznać ze wszystkich stron, na jego szczycie znajduje się bowiem telewizyjna wieża przekaźnikowa.

Tuż obok wieży znajduje się niewielkie schronisko PTTK.


Osobliwością południowo – wschodniego stoku jest niewielka jaskinia z korytarzami długości 8 metrów.


Na stoku południowym, przez który prowadzi nasza droga, znajduje się rezerwat przyrodniczy o charakterze geologicznym, na którym zobaczyć można osuwiska fliszowe z bogactwem form skalnych.  

Wspinaczka zajmuje trochę czasu, ale widoki ze szczytu wynagradzają wszelkie trudy!

 
SzczebelSzczebel to wyniosły szczyt, o stromych, porośniętych wspaniałym lasem zboczach. Z gęstego leśnego poszycia wyrastają gdzieniegdzie głazy i skalne ambony, co dodaje temu szczytowi szczególnego uroku.


Osobliwością tej góry jest grota zwana Zimną Grotą lub Zimną Dziurą, w której przez cały rok utrzymuje się zlodowaciały śnieg. Jest to typowa grota lodowa z korytarzami długości 25 metrów, zatrzymująca zimne powietrze, co z kolei powoduje obniżenie temperatury znacznie poniżej średniej w okolicy.