Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Gdów

 

Gdów to wieś gminna o charakterze małego miasteczka. Istnieje już od 1272 roku. W historii wsi zapisał się zryw powstańczy z 1846 roku, kiedy to 500-osobowa grupa zbuntowała się przeciw zaborowi austriackiemu. Oddział został jednak rozgromiony przy niechlubnej pomocy polskich chłopów, którzy zaatakowali dawnych właścicieli od tyłu. Na miejscowym cmentarzu znajduje się kopiec - mogiła poległych wówczas powstańców.


 Kościół w GdowieTrudno jest określić, w jakim został wzniesiony stylu, bo zatracił cechy charakterystyczne. Za to jego wnętrze stanowi mieszankę barokowo - rokokową, wśród której wyróżnia się zwłaszcza słynący łaskami obraz Matki Boskiej Gdowskiej. Tradycja mówi, że ów obraz co najmniej dwukrotnie ocalił życie królowi Władysławowi Warneńczykowi, który odwdzięczył się w 1444 roku , nadając parafii daninę z dóbr niepołomickich.


Do kościoła przylega stylowy budynek plebanii. 


Dwór HabichtówBudynek ten do dziś jest własnością rodu Habichtów, z którego pochodził Władysław Hachbit - członek Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego. Otoczony zielenią parku modrzewiowy dworek zachwyca swą malowniczością i gra na romantycznej strunie naszych dusz.