Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Dukla

 

Dukla to miasto w dolinie rzeki Jasiołki w Beskidzie Dukielskim, zaliczanym do pasm Beskidu Niskiego. Zostało ono założone w XIV wieku na szlaku handlowym zwanym węgierskim, wiodącym z północy na południe Europy. Dukla stanowiła wówczas ważny ośrodek gospodarczy, zwłaszcza w dziedzinie handlu winem. Niestety od końca XVIII wieku zaczęła podupadać, a dzieła zniszczenia dopełniły XX-wieczne wojny.

Jednym z piękniejszych zabytków w mieście Dukla jest ratusz miejski, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Otacza go kilka domów mieszczańskich, również pochodzących z tego okresu.

Warto również zobaczyć wspaniały kościół i klasztor Bernardynów.

 

Pierwsze założenie zamkowe w Dukli powstało prawdopodobnie około 1540 roku, na zlecenie właściciela tych ziem - Jana z Zakliczyna. Jednakże swój obecny wygląd pałac w Dukli zawdzięcza członkom rodziny Mniszechów, którzy gotycką fortecę przekształcili w piękną późnobarokową rezydencję, stojącą w otoczeniu malowniczego parku krajobrazowego.


Obecnie w pałacu Mniszechów mieści się Muzeum Historyczne.


Można się tu zapoznać z dokumentami z historii Dukli i zespołu pałacowo - parkowego, zobaczyć pamiątki po wojnach XX-wiecznych oraz obejrzeć plenerową wystawę prezentującą skansen broni ciężkiej.