Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Droga  pod  Reglami

 

Jest to bardzo łatwa trasa, bez żadnych trudności. Łączy większość dolin reglowych, daje doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla i wspaniałe widoki na Zakopane

   Warto przejść się tędy zwłaszcza jesienią, kiedy okoliczne lasy nabierają pięknych kolorów. Trasa jest nieoznakowana i dostępna dla rowerzystów. Dawniej nazywana była drogą żelazną, łączyła bowiem dwa centra hutnicze: w Kuźnicach i w Dolinie Kościeliskiej. Od początku XX wieku pełni jednak już funkcję popularnego deptaku.

 Trasa rozpoczyna się przy Alei Przewodników Tatrzańskich, powyżej „Księżówki” i prowadzi przez las w okolice nieczynnego już kamieniołomu i kompleksu skoczni narciarskich.Największa z nich jest oczywiście Wielka Krokiew, na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Można ja zwiedzać przez cały dzień.

 


Po obejściu stadionu skoczni od strony północnej, wracamy na naszą trasę. Dochodzimy do początku Doliny Białego.

Następnie schodzimy na niewielki drewniany mostek nad potokiem Spadowiec, który malowniczą kaskadą wypływa z zamkniętej dla turystów Doliny Spadowiec.

   Następnie kolejno mijamy wyloty dolin: Doliny Ku Dziurze, Doliny Strążyskiej, Doliny Za Bramką i Doliny Małej Łąki. W każdej z tych dolin reglowych dostępne są dla turystów przez cały rok niezbyt trudne szlaki, zimą na niektórych odcinkach są oblodzone.