Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

Dolina  Rybiego  Potoku

 

Jest to najbardziej wysokogórski i jeden z najpiękniejszych zakątków Tatr polskich. W jego otoczeniu znajduje się najwyższy szczyt w Polsce – Rysy oraz najpiękniejsze tatrzańskie jeziora – Czarny Staw i Morskie Oko. Po drodze mijamy kilka tablic w charakterystycznych punktach na szlaku: Palenica Białczańska / Wodogrzmoty Mickiewicza / Wanta / Włosienica / Żleb Żandarmerii / Morskie Oko / wycieczka wokół Morskiego Oka


Wycieczkę rozpoczynamy w okolicach przejścia granicznego na Łysej Polanie, na parkingu Palenicy Białczańskiej. Droga jest asfaltowa, bez trudności, ale męcząca ze względu na swą długość. Można iść na piechotę lub pojechać dorożką czy saniami.

 


Trasa prowadzi początkowo u podnóży Wołoszyna, wzdłuż rzeki Białki. Za Białką leży piękna Dolina Białej Wody, którą też warto odwiedzić przy innej okazji. 

     

 Niedaleko Palenicy znajduje się rozgałęzienie szlaków – stąd można dojść m.in. do Doliny Pięciu Stawów Polskich.Z mostu na szlaku głównym doskonale widoczne są Wodogrzmoty Mickiewicza, a właściwie środkowy z trzech wodospadów je tworzących. To niezwykle malowniczy, niemal magiczny zakątek.

         


Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Wanta. Miejsce to wzięło nazwę od olbrzymiego głazu, który kiedyś spadł w tej okolicy, oderwawszy się od zbocza góry. Głazu już nie ma, ale pozostał w pamięci ludzi, którzy zbudowali tu leśniczówkę.

     Kilkaset metrów dalej znajdują się kolejne dwie ciekawostki - Włosienica - umierający las oraz Żleb Żandarmerii - pozostałość po działalności lodowca i miejsce, z którego często schodzą lawiny.


 

 

 


Dalej droga prowadzi przez dolinę polodowcową aż do moreny, na której stoi Schronisko nad Morskim Okiem

   


Stąd już tylko kilka kroków po schodkach i naszym oczom odsłania się największe jezioro w Tatrach – Morskie Oko.Morskie Oko otoczone jest ogromnymi ścianami szczytów, których wierzchołki wznoszą się ponad kilometr ponad taflą jeziora. Zajmuje dno polodowcowego kotła, przegrodzonego moreną czołową, na której stoi schronisko.


Polecam również wycieczkę wokół Morskiego Oka – uroczy spacer nie jest zbyt trudny i zajmie niecałą godzinę, a dostarczy niezapomnianych wrażeń. Warto zobaczyć zwłaszcza ładną Dwoistą Siklawę na południowo – zachodnim brzegu oraz na piękny widok na Żabi Szczyt po stronie wschodniej.  

   Można również przespacerować się nad brzeg Czarnego Stawu Pod Rysami. Szlak do niego prowadzi wzdłuż potoku, opadającego malowniczymi kaskadami.