Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Dolina  Chochołowska

 

Tu „wszystko jest wspaniałe i olbrzymie; zadziwia i wprawia w omamienie, a człowiek widzi swą małość w obliczu potęg przyrody...”Dolina Chochołowska jest imponującą doliną, w przeważającej części porośniętą świerkowymi lasami. W jej górnych partiach łanowo występuje kosodrzewina.

         Są tutaj skalne bramy, choć nie tak efektowne, jak w Dolinie Kościeliskiej. 

           Na szczególną uwagę zasługują skalne iglice przy samym jej wlocie, zwane Siwiańskimi Turniami.

     Pod główną grań Tatr podchodzą trzy jej odnogi: Dolina Starobociańska, Dolina Jarząbcza i Wyżnia Dolina Chochołowska. Każda z nich jest inna i każda ma swój niezwykły i niepowtarzalny urok.Niezwykłe wrażenie na turystach wywołuje krajobraz wysokich szczytów w otoczeniu Polany Chochołowskiej, jednej z najbardziej malowniczych dolin tatrzańskich. W kwietniu cała okolica pokrywa się liliowym kobiercem krokusów.

                             

Jest to również bardzo atrakcyjne miejsce dla fotografów - amatorów, zwłaszcza chcących uwiecznić zabytkowe szałasy pasterskie.

                             


  
W głębi Polany Chochołowskiej znajduje się urokliwa ścieżka, prowadząca do schodów, na których końcu znajduje się urokliwa drewniana kapliczka p.w. św. Jana Chrzciciela. Jest to cel wielu pielgrzymów, którzy w tym właśnie miejscu kontemplują piękno dzieła Bożego.

                 Charakterystycznym punktem w Dolinie Chochołowskiej jest również Siwa Polana i krzyż wyznaczający miejsce lądowania śmigłowca papieża Jana Pawła II, podczas jego odwiedzin w Tatrach.