Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Debno  Podhalanskie

 

W Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej, tuż przy ujściu rzeki Białki do Dunajca, znajduje się Dębno Podhalańskie, zamieszkałe przez niespełna 850 osób. W swej zabudowie łączy cechy podhalańskie, spiskie i pienińskie. Znane jest od połowy XIII wieku.


W tej niewielkiej podhalańskiej wiosce znajduje się jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków europejskiej architektury drewnianej – modrzewiowy kościół parafialny św. Michała Archanioła, zaliczany do zabytków klasy 0 i wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zbudowany został z modrzewiowych i jodłowych bali bez użycia gwoździ.

 

   


W swoim wnętrzu kryje wiele cennych dzieł sztuki jak m.in. ołtarz główny w formie tryptyku z obrazem Świętej Rodziny, pochodzący z XV wieku. Z tego samego okresu pochodzi wspaniale zachowana polichromia malowana temperą według wzorów z patronów o motywach geometrycznych, figuralnych i roślinnych. Zdobi ona wszystkie stropy, ściany, a nawet sprzęty. W tym kościółku odnaleziono również podczas jednego z remontów najstarszy w Polsce obraz na desce pochodzący z około 1280 roku, przechowywany obecnie w Krakowie.

 


Starszy od kościoła jest pochodzący z 1330 roku krucyfiks na tęczy nad ołtarzem głównym w kształcie drzewa ze ściętymi konarami i bardzo ekspresyjną figurą Chrystusa.
Z I poł. XV wieku pochodzi rzeźba św. Mikołaja umieszczona na ścianie naprzeciw wejścia i rzeźby Świętych Pięciu Niewiast z lewego bocznego ołtarza.


Niestety we wnętrzu obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania, podyktowany koniecznością ochrony malowideł.