Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Debno

 


Opodal ruchliwej trasy Kraków - Tarnów, w miejscowości Dębno, na wzniesieniu otoczonym fosą, zobaczyć można wysokie mury zamku należącego niegdyś do możnej rodziny Dębińskich. Ten uroczy gotycki zameczek został wzniesiony w II połowie XV wieku. Jego prostą bryłę urozmaicają ozdobne wykusze. 
Obecnie zamkowe założenie składa się z czterech piętrowych ceglanych budynków osadzonych na kamiennych podmurówkach zwieńczonych dachami z czerwonej dachówki. Otaczają one malowniczy dziedziniec wewnętrzny ze studnią przykrytą gontem i drewnianymi gankami. Wejście na dziedziniec prowadzi przez późnobarokowy portal w murze kurtynowym. Od strony zachodniej zamku znajdują się dwie narożne baszty na kamiennych cokołach. Czerwone ściany budynków ozdobione są rombami z czarno palonej cegły tzw. zendrówki. Także ściany dwóch wykuszy skrzydła wschodniego pokrywa ozdobna kamieniarka. Również okna i drzwi zamkowe posiadają bogato zdobione obramienia.Z zamkiem Dębińskich związana jest legenda, według której na przełomie XVII i XVIII wieku zdarzyła się tu tragedia: jedyna córka ówczesnego właściciela zamku - wojewody Tarło, zakochała się w słudze i nie chciała poślubić kandydata wybranego przez rodziców. Ojciec kazał ją za karę zamurować w sukni ślubnej w zamkowej niszy. Dziś odbywają się tu, inspirowane tą legendą, turnieje "o złoty warkocz Tarłówny".


Obecnie na terenie zamku mieści się Muzeum Wnętrz Zabytkowych; czynne od marca do grudnia; tel. 014 669 85 82. Opiekunowie muzeum dołożyli starań, by jak najwierniej oddać atmosferę siedziby bogatej szlachty. Obok pomieszczeń głównych zwiedzać można również kuchnie zamkowe, spiżarnię oraz piwnicę z winem.