Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Dabrowa  Tarnowska

 

Dąbrowa Tarnowska to pełne uroku, malownicze miasteczko, położone niemal w samym centrum regionu Powiśla Dąbrowskiego, przy drodze łączącej Tarnów i Kielce.

 

 

Warto zatrzymać się tu i zobaczyć m.in:
 
 Pałac Lubomirskich

Drewniany kościół p.w. Wszystkich Świętych

Muzeum Powiśla Dąbrowskiego

 
 

 


Pałac LubomirskichPo zamku Lubomirskich w Dąbrowie Tarnowskiej, przebudowanym na pałac, pozostała już tylko do dzisiejszych czasów zachowana piękna barokowa brama

Swoim wyglądem i bogactwem ozdób przypomina raczej łuk triumfalny, co daje pewne wyobrażenie o dawnej świetności nieistniejącego już pałacu, którego bogate wyposażenie było wręcz legendarne. Filary bramy ozdobione są półkolumnami. Na ich szczycie znajdują się kamienne fragmenty uzbrojenia. Na arkadowym zwieńczeniu widać tarczę herbową Szreniawa rodu Lubomirskich. W obu filarach znajdują się małe pomieszczenia.

Jest ona wkomponowana w ogrodzenie otaczające zbudowany na wzgórzu zamkowym kościół.

 

 


 Kościół p.w. Wszystkich Świętych


 
Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej warto odwiedzić miejscowy drewniany kościół p.w.Wszystkich Świętych, pochodzący z 1771 roku, który zachował się w niezmienionej postaci, zgodnie z zamierzeniem fundatora - ks. Kajetana Potockiego. Niezwykłą cechą świątyni jest jej układ architektoniczny - bazylikowy, z kaplicami tworzącymi niejako nawę poprzeczną. To interesujący przykład przenikania cech architektury murowanej do budownictwa drewnianego.

 

 
Na uwagę zasługuje również jednolite stylowo rokokowe wyposażenie wnętrz w ołtarze, ambonę i organy oraz znajdujący się tu późnogotycki krucyfiks z przełomu XV i XVI wieku.

 


 


Muzeum Powiśla Dąbrowskiego


Muzeum Powiśla Dąbrowskiego, ul. Polna 13, Miejska Biblioteka Publiczna


Muzeum ma charakter regionalny. Znajdujące się w nim zbiory, to przykłady kultury materialnej wsi Powiśla Dąbrowskiego, przedmioty użytku codziennego związane z dawnym gospodarstwem wiejskim, a więc łopaty do wiania zboża, naczynia drewniane, garnki, kołowrotki, itp.


Gromadzone są tu również zbiory sztuki ludowej oraz wszelkie pamiątki dotyczące dziejów samego miasta, jak i regionu. Zorganizowana jest tu również ekspozycja tematyczna pod tytułem "Czyn zbrojny żołnierzy AK i BCh". 
Muzeum organizuje także wystawy tematyczne, prezentujące dzieje regionu dąbrowskiego oraz wystawy współczesnej regionalnej twórczości artystycznej.