Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Chochołów

 

Mimo licznych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, jest to w dalszym ciągu najbardziej stylowo zabudowana wieś Podhala. Zachowało się tu wspaniałe drewniane budownictwo góralskie, pochodzące przeważnie z XIX wieku.  


Tutejsze góralskie chałupy zostały uznane prze UNESCO za zabytek klasy zerowej. Są bezcennym przykładem regionalnego budownictwa górali tatrzańskich.

          Pośród drewnianych, uroczych chałup, wyróżnia się strzelisty, kamienny, nieco może ponury kościół. 

   


Warto zajrzeć do jego wnętrza, by zobaczyć niewielki, ale bardzo piękny ołtarz główny.  

 
 Muzeum Powstania ChochołowskiegoNaprzeciw kościoła w zabytkowym góralskim domu mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego, przedstawiający dzieje zrywu powstańczego z 1846 roku przeciw okupacji austriackiej. To powstanie zostało po dwóch dniach stłumione, ale do dziś stanowi na Podhalu symbol tradycji patriotycznych. Poza pamiątkami z tamtego okresu znajduje się tu wystawa prezentująca zabytkowe okazy kultury materialnej regionu Podhala.

 Opodal znajduje się ciekawa „Chałupa jednej jedli”, której frontową ścianę wykonano z pnia jednego drzewa.


W pobliżu drogi odchodzącej w kierunku Cichego znajduje się ładna drewniana studnia, przy której często fotografują się turyści odwiedzający Chochołów.Na granicy Chochołowa stoi figura Jana Nepomucena, obrócona tyłem do Czarnego Dunajca, podobno dla wyrażenia pogardy za pomoc jego mieszkańców w stłumieniu powstania.

 

Prywatna Izba Regionalna

 

Znany rzeźbiarz i jednocześnie etnograf-pasjonat założył w Chochołowie prywatną Izbę Regionalną, gdzie zebrał bogatą kolekcję przedmiotów codziennego użytku, pozbieranych po okolicznych strychach. Można tutaj obejrzeć i zakupić przepiękne rzeźby świętych, zdarzeń z życia kościoła czy też z życia ludzi Tatr. Można też podejrzeć artystę przy pracy.