Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Chełm  k. Bochni

 

Położony na wysokim brzegu rzeki Raby Chełm jest jedną z bardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości Pogórza Wielickiego. Te urocze okolice charakteryzują się naturalnymi walorami obronnymi, więc zostały dość szybko zasiedlone przez ludzi - pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1198 roku. Bardzo dużą rolę w rozwoju Chełma odegrał zakon Bożogrobowców, którzy władali okolicą od XII do XIX wieku. Gospodarowali oni bardzo skutecznie i dbali o dynamiczny rozwój swych włości. Dodatkowo sprzyjało im położenie Chełma na popularnym szlaku handlowym, biegnącym z Krakowa na Węgry.

 

 


 

 

Kościół Bożogrobowców


 
Jako że znajdujemy się na dawnych ziemiach zakonnych, oczywistym jest, że najcenniejszym zabytkiem we wsi jest barokowy kościół Bożogrobowców, wzniesiony w połowie XVIII wieku. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na szczegół wyróżniający obiekty sakralne, należące do tego zakonu - "podwójne" krzyże, umieszczone na dachu świątyni i dzwonnicy.
 

Wewnątrz kościoła podziwiać możemy ołtarz główny w stylu barokowym, pochodzący z 1749 roku, a wykonany przez słynnego snycerza P. Korneckiego.
 

 
Muzeum Parafialne


 
Zakon Bożogrobowców, czyli Stróżów Bożego Grobu, nie istnieje już od1819 roku, ale pozostały po nim liczne pamiątki. Zgromadzono je w miejscowym Muzeum Parafialnym.

Zobaczyć tu można księgi parafialne, przechowywane od XVII wieku, zabytkowe szaty liturgiczne, naczynia, dokumenty zakonne, stare mapy i wiele innych interesujących eksponatów. Jest to niezwykły ślad kultury sakralnej tego regionu.