Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Bydlin

 

Pierwsze wzmianki o wsi Bydlin pochodzą z roku 1120, a już 100 lat później wzniesiono tu zamek obronny. Niestety nie dotrwał on do naszych czasów, gdyż kolejni właściciele - Bonerowie przebudowali go na kościół katolicki p.w. św. Krzyża. To właśnie ruiny tego kościoła możemy oglądać na niewielkim wzgórzu.


Do naszych czasów zachowały się grube dwumetrowe mury o siedmiometrowej wysokości. Postawione na planie dużego prostokąta o wymiarach 24x11 m, podparte w narożach ukośnymi przyporami, nadają budowli charakter obronny. Świadczą o tym również ślady w ścianach po zamurowanych strzelnicach oraz resztki muru otaczającego wzgórze.
 
Po zachodniej stronie wzgórza zamkowego znajduje się wywierzysko, z którego tryska woda. Według tradycji ma podobno cenne właściwości lecznicze.


Warto również przespacerować się na położony u stóp wzgórza cmentarz, na którym oprócz XVIII-wiecznej kaplicy z XV-wiecznym posągiem Madonny, znajduje się zbiorowy grób żołnierzy poległych tu w 1914 roku w formie wielkiego krzyża.