Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Brzesko

Warto zatrzymać się na chwilę w tym mieście, choćby po to, by zobaczyć słynną brzeską Starówkę.


W skład zabytkowego zespołu budynków staromiejskich wchodzą: kamieniczki z przełomu XIX i XX w. z secesyjną ornamentyką; kościół parafialny p.w. św. Jakuba Apostoła z XV w.; ratusz z 1909 r. projektu Gabriela Niewiadomskiego; Sąd Rejonowy i stodoła plebańska. Do zabytków zaliczono też figurę św. Floriana, wzniesioną w 1731 r., po pożarze w 1904 roku została ustawiona na środku Rynku Starego Miasta. I oczywiście nie można pominąć pięknego pałacu Goetzów.


Każdy z zabytkowych budynków zachwyca swoim pięknem, a przepiękne dekoracje ornamentowe na ścianach i gzymsach z pewnością na długo pozostaną w pamięci.


 
Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła

XV-wieczny kościół p.w. św. Jakuba, utrzymany jest w stylu gotyckim, z przebudowaniami neogotyckimi z przełomu XIX/XX w., w tym po pożarze z roku 1904.


W obiekcie tym można oglądać jeden z najstarszych zabytków Brzeska - obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, otoczony przez okolicznych mieszkańców wielką czcią.
 


 Pałac GoetzówPrawdziwym klejnotem Brzeska jest znajdujący się tu zespół pałacowo - parkowy rodziny Goetzów.


Sam pałac to wzniesiona z wielkim rozmachem pod koniec XIX wieku budowla, stanowiąca mieszankę stylów neobarokowego i neorokokowego.

 

 

Od zachodu przylega do niego kaplica o marmurowych ścianach, posadzce i balustradach chóru. Kaplica zwieńczona jest kopułą z latarnią, w której znajduje się malowidło z ok. 1900 r., przedstawiające "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny", wykonane przez Tadeusza Popiela.


 
Oranżeria 

Pałac Goetzów Zespół ten oprócz pałacu obejmuje kordegardę, bramę wjazdową wraz z ogrodzeniem, oranżerię, stajnie i budynek dla służby, rozlokowane w rozległym, malowniczym parku krajobrazowym, utrzymanym w stylu angielskim.