Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Bolechowice

 

Bolechowice to niewielka miejscowość u stóp Płaskowyżu Ojcowskiego, w dolinie rzeki Bolechówki

Miejscem najczęściej odwiedzanym tutaj przez turystów jest kościół św. Piotra i Pawła, pochodzący z XIV wieku, ale kilkakrotnie przebudowywany. 


W jego bezpośrednim otoczeniu znajduje się klasycystyczny dwór, obok którego pozostały do dziś staw i zabudowania gospodarcze, otoczone kamiennym murem.
 Jednocześnie są Bolechowice najlepszą bazą do organizowania spacerów do pobliskich rezerwatów - Wąwozu Bolechowickiego oraz Doliny Kluczwody, gdzie znajdziemy m.in. wspaniałą Jaskinię Wierzchowską.
 
 
Wąwóz Bolechowicki


Dolina rozpoczyna się po przekroczeniu tzw. Bramy Bolechowickiej, czyli bramy skalnej zbudowanej ze skał wapiennych wysokich na ok. 30 metrów.

 Za bramą podziwiać możemy zmieniające się widoki: od łagodnych zboczy, porośniętych łąkami, poprzez niewielkie romantyczne wodospady, aż po zalesiony parów skalny, który zaprowadzi nas na wzgórza Ojcowskie.


Dolina Kluczwody


Jest to jedna z najciekawszych dolin w całej Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, a z całą pewnością najbardziej kręta. Obfituje w piękne urwiska skalne, groty i źródła, a na niezalesionych fragmentach napotkać można liczne wysokie skałki.

 W środkowej części doliny znajduje się skała Zamczysko, na szczycie której widoczne są pozostałości po średniowiecznej twierdzy. U jej podnóży zaznaczono symbolicznie dawną granicę między zaborami austriackim i rosyjskim.


Na obszarze Doliny Kluczwody znajdują się również największe w Jurze jaskinie - Wierzchowska Górna i Mamutowa.


Proponuję odwiedzić szczególnie jaskinię Wierzchowską. Jest ona może niezbyt znana, ale za to na pewno nie pożałujemy spaceru jej korytarzami; jest zresztą najdłuższą, udostępnioną obecnie do zwiedzania. Cudowne naciekowe formacje skalne: stalaktyty i stalagmity, niezwykłe pająki jaskiniowe, całe stada nietoperzy, odnalezione kości tygrysa szablozębnego i niedźwiedzia jaskiniowego, ekspozycje z czasów prehistorycznych – wszystko to i jeszcze więcej znajdziemy właśnie tutaj.