Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Bochnia

 

Bochnia to trzydziestotysięczne miasto w województwie małopolskim, znane od 1251 roku z eksploatacji soli. Prawa miejskie uzyskała w 1253 roku i rozwijała się bardzo dynamicznie aż do XVII wieku, kiedy została mocno zahamowana.

Oczywiście najbardziej znanym zabytkiem w Bochni jest kopalnia soli.

 

Cennym zabytkiem Bochni jest gotycki kościół św. Mikołaja z XV wieku, przebudowany w roku 1665. W jego wnętrzu warto zwrócić szczególną uwagę na kaplicę św. Kingi, ozdobioną polichromią wykonaną przez samego Jana Matejkę.


Tuż obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1609 roku, zwieńczona ażurową izbicą. Szkielet budowli stanowi dziewięć głównych słupów - cztery wyznaczają naroża; cztery rozmieszczone są w połowie długości ścian, zaś środkowy słup, zwany królem, sięga aż po konstrukcję ostrosłupowego hełmu.

 

Równie interesujące jest Muzeum Fiszera, posiadające bogate zbiory archeologiczne, historyczne, etnograficzne, numizmatyczne i przyrodnicze.


Zobaczyć tu można m.in. kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego, wystawę prezentującą dawne zwyczaje kultywowane przez mieszkańców tych ziem, galerię malarstwa polskiego itp.